دانلود رایگان نقش و طرح اسلیمی (ماندالا)

دانلود رایگان طرح لایه باز و با کیفیت (اختصاصی سایت پرشین فری سورس) نقوش اسلیمی معروف به ماندالا جهت استفاده در طراحی سنتی ، مذهبی ، کارت ویزیت ، آرم و لوگو و …

 

درباره نقوش ماندالا :
ماندالا به معنی دایره در سانسکریت یا دوایر کیهان‌نما، جدولی است هندسی مورد استفاده در ادیان بودا و هندو و همچنین نقوش و طرح های اسلیمی که به عنوان نمادی برای جهان هستی به کار می‌رود. اصل ماندالا از دین هندو است ولی در آیین بودا هم کاربرد زیادی پیدا کرده‌است.

ماندالاها دایره‌هایی نمادین برای تمرکز بر خویشتن و جستجو در درون انسان هستند. مرکز دایره جدول ماندالا برای تمرکز در حین مراقبه دینی بکار می‌رود. اشکال متقارن هندسی ماندالا خودبخود توجه شخص را به مرکز دایره جذب می‌کنند.

البته گستره کاربرد ماندالا بسیار وسیعتر از آیین های یادشده‌ است. مثلاً در معماری فرهنگ‌های اسلامی و مسیحی هم طرحهای ماندالا دیده می‌شود. این واژه در فارسی و عربی بصورت مَندَل بکار می‌رود که رد آن را در آثار ادوارد براون نیز می توان یافت . کتابی نیز منسوب به ابوحامد غزالی با عنوان «المندل و الخاتم السلیمانی و العلم الروحانی» در ترسیم طلسمات و علوم غریبه منتشر شده‌است.

روانکاو معروف کارل یونگ ماندالا را کهن‌الگوی خویشتن می‌داند، نماد تمامیت و نظم و کار ویژهٔ آن سازماندهی و دربرگیری تمامیت روان و ساماندهی و تنظیم دوباره وضعیت‌های هرج ‌و مرج آلود است.

منبع : دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا

 


 

دانلود

حجم فایل : ۹,۱ MB

فرمت فایل: Rar

پسورد: www.persianfreesource.com

 


 

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.