تاریخ عکاسی (قسمت دوم)

 

اتاق تاریک


سالهای سال پیش قبل از آنکه عکاسی اختراع و تصویر ثبت شود اساس آن اتاقک تاریک (Camera Obscura) بوده است که این وسیله ساده را ابن هیثم دانشمند مسلمان در قرن پنجم هجری (یازدهم میلادی) برای مشاهده کسوف به کاربرده برده بوده است. برخلاف تصور خیلیها و آنچه اروپایی ها ادعا می کنند اختراع ابن هیثم اولین گام در زمینه پیدایش دوربین عکاسی است.

 

 

                                                            ابن هیثم


ساختار اتاق تاریک متشکل از یک جعبه چوبی بود که در یک سمت آن سوراخ کوچکی تعبیه شده و در سمت مقابل سوراخ کوچک یک صفحه شیشه ای قرار داده شده بود و با این ساختار نور از طریق سوراخ کوچک وارد اتاق تاریک گشته و بر روی صفحه شیشه ای تابیده می شد . تصویر تشکیل شده در اتاق تاریک به صورت وارونه بود زیرا شعاع های نور قسمت بالای موضوع به قسمت پایین دیوار می رسد و بالعکس.


این ابزار ساده وسیله ای بود که باعث تولد دوربین عکاسی گردید و هنرمندان بزرگ سبک رنسانس همچون لئوناردو داوینچی و میکل آنژ از اتاق تاریک برای آفرینش آثار خود بهره می گرفتند ‌.
در همین زمان بود که کشف شد با بزرگتر کردن روزنه و قرار دادن یک عدسی تلسکوپ به جای آن تصویری روشن تر و واضح تر شکل میگیرد.

 

اتاقک تاریک (Camera Obscura)


بعدها در قرن هفدهم میلادی از اتاق تاریک های (کمرا ابسکیورا) کوچکتر و قابل حمل به عنوان ابزارهای کمکی برای نقاشان استفاده می شد و هنگام طراحی مناظر ،معماری و امثال آن به شدت مفید بود .

 

ادامه دارد…

 


 

همچنین ببینید : تاریخ عکاسی (قسمت اول)

 


 

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.